Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Biblioteka w Bestwinie, ul. Szkolna 8, tel. 32 214-14-09, email: gbpbestwina@poczta.onet.pl, czynne: pn-wt.: 07.30-15.00, śr-pt.:11.00- 19.00

A+ A A-
  • Odsłony: 31752

Integracja

Teatralna integracja na Mikołajki 2012.

 Aby tradycji stała się zadość, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy „Centrum” przybyli w okolicach dnia św. Mikołaja do Gminnej Biblioteki Publicznej. Czwartego grudnia spotkali się tam z uczniami Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bestwinie. Do tej pory to gimnazjaliści przygotowywali mikołajkowo – świąteczny spektakl teatralny, ale tym razem role się odwróciły. Osoby niepełnosprawne z „Centrum” wystawiły „Szopkę o tym, jak gwiazda zapomniała zaświecić” - przedstawienie w reżyserii terapeutki teatralnej Pani Marceliny Dudek , z oprawą muzyczną pod kierunkiem Pani Oliwii Sobieskiej.

Gra aktorska, kostiumy i piosenki bardzo spodobały się obecnej na sali młodzieży. W zamian uczniowie odwdzięczyli się śpiewem kolęd i grą na gitarze. Duży udział we wspólnym muzykowaniu miał zespół „Dolce Trio” znany z wielokrotnych występów w naszej gminie.Na zakończenie wszyscy otrzymali od świętego Mikołaja słodkie prezenty.

 


 
 
 

Mikołajki 2011.

Integracyjne spotkanie ze świętym Mikołajem przygotowywane w Gminnej Bibliotece Publicznejprzez uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II jest już doroczną tradycją. Co więcej, ilość zaangażowanych w projekt osób stale wzrasta. Nauczycielka języka polskiego, Oliwia Sobieska podkreśla, że młodzi aktorzy w tym roku zmobilizowali się praktycznie sami – ja czuwałam nad całością, ale tak naprawdę wszystko wzięli na siebie drugoklasiści.

Występowali przecież przed bardzo szczególną publicznością. Na widowni zasiedli niepełnosprawni będący podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy „Centrum”. Jak wiadomo dla osób tych każde wyjście, uczestniczenie w jakiejś imprezie jest wielkim świętem, toteż na nadejście dnia 6 grudnia oczekiwali od dawna. I uczniowie ich nie zawiedli. Spektakl składał się z odgrywanych przez gimnazjalistów scenek, recytacji poezji, a także śpiewu piosenek i kolęd. Grały aż trzy gitary, a dziewczęta i chłopcy pomagali swoim gościom stworzyć prawdziwie serdeczną atmosferę, w której już pobrzmiewały echa nadchodzących świąt. Dyrektor „Centrum”, Rozetta Michnik podziękowała występującym za wysiłek włożony w przedsięwzięcie, trzeba było przecież zorganizować Nikt nie wyszedł z biblioteki z pustymi rękami, Mikołaj przywiózł ze sobą worek prezentów, a dodatkowo książeczki i czekoladki ufundowała również GBP.

W bibliotecznych „Mikołajkach” brały udział również druhny ze szczepu „Bratnie Żywioły”, które poprowadziły dla publiczności różne ciekawe gry i zabawy oraz częstowały wszystkich słodyczami.

S.Lewczak


Jest taki dzień...
Mikołajkowe przedstawienie w Bibliotece.

{phocagallery view=category|categoryid=11|limitstart=4|limitcount=1|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|float=left}Wzorem lat ubiegłych w czytelni GBP młodzież z Gimnazjum im. Jana Pawła II wystawiła bardzo ciekawy spektakl z dużą ilością humoru i piosenek. Przedstawienie to przygotowane zostało z myślą o osobach niepełnosprawnych intelektualnie, będących podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy „Centrum”. Nad całością czuwała polonistka z Gimnazjum, pani Oliwia Sobieska.

Ponieważ dzień szósty grudnia już blisko, tematem występu uczniów były oczywiście dzieje Mikołaja, dobrego biskupa z miasta Mira. Święty ten już jako młodzieniec pomagał ubogim, umożliwiał biednym pannom zdobyć posag i dlatego znany jest dziś jako symbol dobroci. Jego zastępcy to właśnie grupa gimnazjalistów, którzy na próby do przedstawienia poświęcili swój wolny czas, przychodząc przed lekcjami, albo zostając po nich. Trzeba dodać, że w tym roku występowali prawie sami debiutanci, jednak wszystko poszło zgodnie z planem i goście mogli spędzić trochę czasu w miłej atmosferze, otrzymując także symboliczne upominki.
Na koniec znalazł się czas na wspólne śpiewanie, swoje talenty muzyczne pokazali sami gimnazjaliści, grając na keyboardzie, flecie i gitarze. Niepełnosprawni również mogli wyjść na estradę i zaprezentować własne talenty. Oby jak najczęściej w ich życiu pojawiała się taka radość, jaką podarowali im przyjaciele z Gimnazjum.

S.Lewczak


 Jasełka A.D.2010.

{phocagallery view=category|categoryid=12|limitstart=14|limitcount=1|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|float=left} W to styczniowe południe mieliśmy wyjątkową okazję podziwiać tradycyjne jasełka. Tym razem jednak role się odwróciły - na widowni zasiedli uczniowie bestwińskiego Gimnazjum, a na scenie pojawili się aktorzy niepełnosprawni z ŚDS Centrum. Odtwórcy ról spisali się znakomicie podążając za św. Józefem i Maryją aż do żłóbka, byli też pasterze, aniołowie no i oczywiście królowie, którzy dodatkowo uraczyli nas koncertem kolęd. Całość została pięknie wyreżyserowana przez Pana Damiana Laszczaka pod kierunkiem Pani Dyrektor Rozetty Michnik.
Młodzież podziwiająca występy, wespół z Panią Oliwią Sobieską oklaskiwała szczerze artystów.
Na sali nie zabrakło również z-cy Wójta Pana Artura Beniowskiego, redaktora "Magazynu Gminnego" Pana Sławomira Lewczaka oraz gości z Kanady przybyłych na jasełka.

Pięknie dziękujemy i bijemy brawo!

 


Do Bestwiny już zawitał Św. Mikołaj.

{phocagallery view=category|categoryid=14|limitstart=8|limitcount=1|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|float=left} najpierw przyszedł do tych najgrzeczniejszych, tzn. do młodzieży z Środowiskowego Domu Samopomocy "Centrum".

A wszystko zaczęło się 2 grudnia w godzinach południowych w naszej bibliotece.
Młodzież gimnazjalna pod kierunkiem Pani Oliwii Sobieskiej i przy muzycznym wsparciu Pani Magdaleny Wodniak - Foksińskiej, przedstawiła spektakl mikołajkowy. Było wesoło i kolorowo, ale wszyscy z niepokojem nasłuchiwali czy zjawi się ten najważniejszy Gość (jako, że wieść gminna niosła, że renifer Rudolf zachorzał na kopytko i ma kłopoty z dotarciem do Bestwiny mimo iż jest już niedaleko za Bielskiem...). No i stało się! Mimo trudności Św. Mikołaj zjawił się na czas i w dobrej kondycji! I jeszcze przywiózł prezenty! Okazało się, że wszyscy na nie zasłużyli, nie było ani jednej rózgi!
W podziękowaniu, wszyscy uraczyli Gościa śpiewem kolęd, a każdy chciał śpiewać solo.....

 


Integracyjne warsztaty decoupage.

{phocagallery view=category|categoryid=14|limitstart=2|limitcount=1|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|float=left} Tym razem na wspólnych zajęciach spotkali się podopieczni ŚDS Centrum z członkiniami Kół Gospodyń Wiejskich z terenu całej naszej Gminy. W roli instruktorek sprawdziły się świetnie Panie Kasia Szot i Sonia Niemczyk. Nie zabrakło również Dyrektor ŚDS Centrum Pani Rozetty Michnik, która chwyciła za pędzel i nożyczki i dzielnie wspomagała uczących się tej trudnej techniki zdobienia. Panie własnoręcznie udekorowały pudełeczka na prezenty lub biżuterię. Efekty tej pracy pokazujemy na zdjęciach.
Serdecznie dziękujemy podopiecznym i Paniom Terapeutkom z Centrum za bezinteresowne przeprowadzenie warsztatów. Mamy nadzieję, że zachęci to nasze Gospodynie do wykorzystania zdobytych umiejętności w codziennym życiu naszej Gminy. Liczymy również, że od tej pory staną się Przyjaciółkami naszej zdolnej młodzieży z ŚDS Centrum.


Czas poświąteczny to czas kolędowania.

I my wraz z grupą gimnazjalistów pod kierunkiem p. Oliwii Sobieskiej udaliśmy się do naszych Przyjaciół w ŚDS Centrum, aby wspólnie uradować Nowonarodzonego. Było świątecznie i nastrojowo!

Hej kolęda, kolęda!

koleda1koleda2

koleda3


Spotkanie mikołajkowe A.D.2008. 

{phocagallery view=category|categoryid=16|limitstart=9|limitcount=1|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|float=left} Uśmiech dla każdego- Integracyjne mikołajki

Problem wiary w Świętego Mikołaja powraca co roku w okolicach szóstego grudnia i wciąż rodzice muszą rozstrzygać odwieczny dylemat: „Powiedzieć, czy nie?” Dla wielu dzieci wiadomość, że oczekiwane upominki podkłada jednak mama lub tata może okazać się szokująca... Ale gdyby zastanowić się głębiej, to przecież każdy prezent wręczony z sympatii lub miłości jest najprawdziwszą kontynuacją dzieła dobrego biskupa Mikołaja, postaci jak najbardziej historycznej i realnej. Rzecz jasna, z podarunków szczególnie cieszą się najmłodsi, lecz nie jest to regułą. Niepełnosprawni z Środowiskowego Domu Samopomocy „Centrum”, mimo różnego wieku i stopnia upośledzenia również z wielką niecierpliwością wypatrują wyjątkowego Gościa. Z nadzieją na jego spotkanie przybyli 3 grudnia do bestwińskiej Biblioteki...
W czytelni czekały już poukładane krzesła i świątecznie udekorowana scena. Wkrótce miał się bowiem rozpocząć program artystyczny przygotowany przez uczennice Gimnazjum im Jana Pawła II w Bestwinie pod kierunkiem polonistki, Pani Oliwii Sobieskiej. Przedstawienie to było opowieścią o świętym Mikołaju snutą przez siedzącą na bujanym fotelu babcię otoczoną młodymi słuchaczkami. Nie zabrakło sympatycznych Śnieżynek, jak i samego Mikołaja (mówiącego dziwnie dziewczęcym głosem). Jeśli dodamy do tego oprawę muzyczną zapewnioną przez Ewelinę Stanclik, wspólne kolędowanie i oczywiście wspaniałe prezenty, nikt nie wyszedł niezadowolony. Jednak, jak to bywa przy organizowaniu imprez integracyjnych, nasuwały się pewne wątpliwości, obawy: „Czy wszystko się uda?”, „Jak zareaguje nietypowa przecież publiczność?”, „Czy przełamiemy niewidzialne bariery?”
Pani Oliwia Sobieska poproszona o kilka słów podsumowania, stwierdziła: „Wrażenia były ogromne! Przede wszystkim wyśmienita gra aktorska i świetny kontakt z niepełnosprawnymi. Reagowali bardzo żywiołowo i wesoło, było dużo śmiechu, a po początkowej tremie bawiliśmy się doskonale”. Nie mogło być zresztą inaczej, skoro przygotowania trwały półtorej miesiąca. Przed lekcjami, po lekcjach, w każdej wolnej chwili aktorki „szlifowały” szczegóły całego przedsięwzięcia. Próby odbywały się 2 – 3 razy w tygodniu, a doliczyć trzeba jeszcze pracę nad dekoracjami i aranżacją utworów.
Mikołajki nie były pierwszym spotkaniem gimnazjalistek z podopiecznymi „Centrum”. Już wcześniej organizowano podobne występy, tak więc zdobyte na tym polu doświadczenia okazały się bezcenne, zwłaszcza, gdy trzeba było improwizować...A niespodzianek nie brakowało, szczególnie w konkursie zagadek – nie wszystkie odpowiedzi trafiały w sedno i trzeba było delikatnie naprowadzać na właściwy trop. Końcowy akt spotkania to mini koncert. Tutaj cały swój kunszt artystyczny pokazała Ewelina, akompaniując na keyboardzie do wykonywanych kolęd – „Lulajże Jezuniu”, „Mędrcy świata”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Pójdźmy wszyscy” – takiego serca, pasji wkładanej w śpiew mógłby pozazdrościć niejeden zdrowy.
„Jestem szczęśliwa, że mogę brać w tym udział. Najbardziej cieszy mnie możliwość pomocy, zrobienia czegoś dobrego” – powiedziała jedna z występujących, Asia Ślosarczyk. Asia z koleżankami rozumieją, że tak naprawdę najwięcej radości przynosi dawanie, a nie otrzymywanie prezentów. I, co ważne, upominek jest jedynie dodatkiem do okazywanej dobroci wyrażającej się w stałej skłonności do podania dłoni komuś w potrzebie. Jeśli zatem te podziękowania choć w części wyrażą uznanie dla p. Oliwii i całej mikołajowej ekipy, to proszę je przyjąć wraz z niskimi ukłonami dla prawdziwego Świętego, który z pewnością, mimo że niewidzialny, był z nami obecny i kiwał głową z wielkim zadowoleniem.

S. Lewczak (www.bestwina.eu)


Spotkanie u Mysliwych.

{phocagallery view=category|categoryid=17|limitstart=11|limitcount=1|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|float=left} Z okazji zbliżającego się święta św. Huberta- patrona myśliwych, na wspólnym spotkaniu zorganizowanym przez Koło Łowieckie "Bażant" i Gminną Bibliotekę Publiczną w Bestwinie dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy "Centrum"- podziwialiśmy piękno jesieni, słuchaliśmy opowieści o zwierzętach opowiadanych przez Pana Zygmunta Rezika.

Młodzież miała okazję zwiedzić Domek Myśliwski, wykazała się doskonałą wiedzą o przyrodzie w przeprowadzonym konkursie.

Było miło, jesiennie i wesoło!

A to piękny prezent od ŚDS "Centrum" dla KŁ "Bażant":

mysliwi10


 Oto nasi mili Goście na comiesięcznym spotkaniu filmowym.

spotkanie filmowe


 II Dni Integracji w Bestwinie.

Po raz kolejny gościliśmy w naszej gminnej bibliotece młodzież ze Środowiskowego Domu Samopomocy "Centrum". Tym razem okazją były organizowane przez Książnicę Beskidzką II Dni Integracji "Zobaczmy siebie", w których w tym roku postanowiliśmy aktywnie uczestniczyć.
Nasi goście wykonali wspaniałe rysunki prezentujące ulubionych bohaterów książkowych, które zaprezentowali na zorganizowanej w holu biblioteki wystawie. O program artystyczny spotkania zadbała młodzież z bestwińskiego gimnazjum, pod opieką mgr Kazimiery Wojtyły; wystawiono scenki teatralne oparte na utworach Jana Brzechwy. Dzięki wspaniałej dekoracji oraz rekwizytom, które młodzi artyści sami wykonali - całość prezentowała się naprawdę kolorowo i bardzo profesjonalnie.
Potem była wspólna zabawa przy robieniu zwierzątek z origami, a także popisy wokalne młodzieży z "Centrum" - największe brawa zebrał Sławek, którego brawurowo zaśpiewana piosenka "Mój świat" stała się niekwestionowanym hitem spotkania. Takie działania pomagają nam bardziej zaprzyjaźnić się z drugim człowiekiem, otwierają nas na dostrzeganie potrzeb innych, wyzwalają same dobre uczucia.
Te zajęcia pokazały również, że mamy wspaniałą młodzież, gotową dawać swoje gorące serca innym, bardziej skrzywdzonym przez los.
Wszyscy wyrazili chęć dalszej współpracy, a młodzi gimnazjaliści już otrzymali zaproszenie do rewizyty w "Centrum" - wróble ćwierkają, że będzie to wspólne kolędowanie.

dni integracji1dni integracji2dni integracji3


 

.

Facebook Widget Slider

Programy:

Odwiedziny

Odwiedziło nas: Dziś 10 Wczoraj 19 W tym tygodniu 141 W tym miesiącu 538 Wszystkich 234442

Wydarzyło się:

 

Lipiec-

2010-07-05   

Powrót dzwonu

W dniu 5 lipca powrócił do swej Ojczyzny dzwon z 1504 roku zarekwirowany przez hitlerowców w 1941 roku. Dzwon odnalazł swe dawne miejsce na wieży bestwińskiego kościoła.

 

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech