Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Biblioteka w Bestwinie, ul. Szkolna 8, tel. 32 214-14-09, email: gbpbestwina@poczta.onet.pl, czynne: pn-wt.: 07.30-15.00, śr-pt.:11.00- 19.00

Amicus Certus

Konkurs Poezji

Wieko Historii

 książki, multimedia, czasopisma

A+ A A-

Programy:

Odwiedziło nas: Dziś 1 Wczoraj 26 W tym tygodniu 91 W tym miesiącu 978 Wszystkich 159774

Wydarzyło się:

 

W MARCU-

 •  Anna Gac (ur. 17.08.1915 w Bestwince)- była od wielu lat Honorowym Członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej.
  Była absolwentką Seminarium Nauczycielskiego w Białej. W latach 30-tych XX wieku pracowała w bibliotece powszechnej w Bestwinie.  Później przez wiele lat uczyła w bestwińskiej szkole śpiewu. Całym sercem ukochała swoją Bestwinkę, poświęcając jej artykuły pisane dla "Naszego Głosu", opracowała także dzieje swojej Rodziny wydając "Sagę rodu Gaców".
  Pani Anna Gac zmarła 3 marca 2012 roku.
 • MAGA-TANEWSKA GENOWEFA z d. WIDLARZ,
  Urodzona 22.11.1923 r. w Kętach. W sierpniu 1939 r. jako starsza harcerka wraz z harcerkami z klasy VII Szkoły Powszechnej im. Królowej Jadwigi, w ramach Pogotowia Harcerek pełniła dyżur na dworcu PKP w Białej. W czasie okupacji jako Polka otrzymała nakaz pracy w charakterze służącej u niemieckiej gminnej pielęgniarki w Bestwinie, gdzie wraz z rodziną zamieszkała, gdyż władze okupacyjne usunęły ich z miasta. Następnie od 1942 do1945 r. skierowana została do pracy jako tkaczka w fabryce włókienniczej w Bielsku.
  Od zamieszkania w Bestwinie prowadziła niezorganizowane tajne nauczanie dla kilkorga dzieci polskich w zakresie nauczania początkowego. W okresie od kwietnia 1941 do lutego 1945 r. była łącznikiem przy oddziale wywiadowczo-dywersyjnym o kryptonimie „Lis” w organizacji konspiracyjnej ZWZ/AK. Pełniła funkcję łącznika między placówką AK Czechowice – Bestwina i oddziałem Batalionów Chłopskich Obwodu Biała Krakowska (grupa przyobozowa Oświęcim). Przenosiła meldunki, prasę, żywność oraz lekarstwa jako pomoc więźniom KL Auschwitz, jak również zakonspirowanym członkom ruchu oporu. W styczniu 1945 r. zaangażowana w pomoc wyzwalającym żołnierzom armii radzieckiej (donosiła pożywienie walczącym). Została ciężko ranna na terenie Bestwiny. Po rekonwalescencji wróciła wraz z matką do Bielska, gdzie zaczęła uczęszczać do gimnazjum a następnie do liceum. Egzamin dojrzałości złożyła w 1946 r. i zapisała się na studia we Wrocławiu, lecz ciężkie warunki rodzinne zmusiły ją do powrotu do domu i podjęcia pracy zarobkowej. Od 1947 do 1950 r. pracowała w Zakładach Ubezpieczeń Społecznych w Bielsku-Białej, a następnie rozpoczęła studia wyższe w Wieczorowej Szkole Inżynierskiej.
  W uzupełnieniu częsci życiorysowej po 1949 r. – od 1950 r. podjęła pracę w Przedsiębiorstwie Remontu Maszyn Przemysłu Wełnianego w Bielsku-Białej. Od 1951 r. przeniosła się do pracy w Technikum Włókienniczym w Bielsku-Białej, gdzie pracowała kolejno jako: asystent, nauczyciel oraz zastępca dyrektora. Studia inżynierskie ukończyła w 1953 r. uzyskując tytuł inżyniera włókiennika. Pełniąc funkcję z-cy dyr. d/s. pedagogicznych, podjęła zaoczne studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, kończąc je w 1970 r. i uzyskując tytuł magistra pedagogiki. Przez cały okres pracy w szkole aktywnie pracowała społecznie w różnych organizacjach, a przede wszystkim w ZHP. W roku 1975 podjęła pracę w Kuratorium Oświaty i Wychowania w Bielsku-Białej. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia, przeszła w 1979 r. na emeryturę.
  Zmarła w marcu 2012 roku.
 • 3.03.1624 r. zmarł pierwszy kanonicznie instytuowany proboszcz w odebranym kalwinom kościele bestwińskim - ksiądz Adam Radwan alias Karczyk, pochodzący z Żywca i tam pochowany
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech