Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Biblioteka w Bestwinie, ul. Szkolna 8, tel. 32 214-14-09, email: gbpbestwina@poczta.onet.pl, czynne: pn-wt.: 07.30-15.00, śr-pt.:11.00- 19.00

 książki, multimedia, czasopisma

A+ A A-
  • Odsłony: 209

PALMA A.D. 2019

 

Wiersze religijne to nie „rymy częstochowskie”. Jak je pisać, pokazał ks. Jan Twardowski, a przed nim i po nim cała plejada znakomitych poetów. Dobry wiersz musi być nie tylko poprawny od strony stylistycznej i teologicznej, ale powinien również wywoływać u czytelnika wiele emocji. Czy wywołują je utwory laureatów konkursu poetyckiego „O Palmę?” Jurorzy orzekli, że jak najbardziej, szczególnie, że było z czego wybierać. 537 listów nadesłanych z całej Polski z zza granicy dało oceniającym duże pole do dyskusji – a zarazem nałożyło na nich mnóstwo pracy. W tomiku pokonkursowym pt. „Pragnienie” znalazła się sama „śmietanka” literackich perełek, bogato ilustrowanych zdjęciami skarbów z bestwińskiego kościoła.
    Prestiżowy konkurs organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Bestwinie odbywał się po raz siedemnasty. Życzę, by wydarzenie doczekało 20, 25 i kolejnych edycji – życzył w dniu 23 kwietnia wójt gminy Bestwina Artur Beniowski. Razem z nim do czytelni GBP przybyli przewodniczący Rady Gminy Bestwina Jerzy Stanclik, wiceprzewodniczący Stanisław Nycz, radna Małgorzata Łukoś, dyrektor Banku Spółdzielczego Agata Dąbrowska, instruktorki z Książnicy Beskidzkiej Teresa Michalak i Sabina Konior oraz laureaci i goście. Jurorami, jak co roku, byli: Dyrektor radia „Anioł Beskidów” ks. Jacek Pędziwiatr, redaktor „Gościa Niedzielnego” Alina Świeży – Sobel, satyryk i poeta z Rudzicy Juliusz Wątroba i redaktor „Mojego Powiatu” Alina Macher. Laureaci odczytywali swoje wzruszające wiersze,
    W drugiej części spotkania wystąpił Marek Szołtysek, historyk i autor książek o Śląsku. Tematem wystąpienia były podróże śladami biblijnych relikwii i artefaktów: sandałów i tuniki Jezusa, stągwi z Kany Galilejskiej, pasa  św. Józefa itd. Autentyczne czy też nie, przechowywane w różnych sanktuariach na świecie, rozpalają wyobraźnię milionów. Marek Szołtysek stosuje w swoim warsztacie pisarskim metodę naukową, nieobce mu są teksty w takich językach jak starowłoski lub starofrancuski. Do kupienia były książki pana Marka, oczywiście z autografem autora.
    Patronat honorowy nad konkursem objęli wójt gminy Bestwina Artur Beniowski i starosta bielski Andrzej Płonka. Patronat medialny: Radio „Anioł Beskidów”, „Gość Niedzielny”, „Magazyn Gminny”.

SL

 

wyniki Konkursu

pełna lista >>> TUTAJ

 

 

 

 

Programy:

Odwiedziny

Odwiedziło nas: Dziś 18 Wczoraj 18 W tym tygodniu 108 W tym miesiącu 568 Wszystkich 203543

Wydarzyło się:

 

Maj-


 
27.05.1899 - Urodził się w Janowicach Ślósarczyk Antoni , attache do spraw wojennych w Japonii w latach 1930-1935, uczestnik kampanii wrześniowej, wcielony do Armii Polskiej 2 Dywizji Strzelców Pieszych w stopniu majora. Odznaczony: orderem Croix de Guerre z Gwiazdką Pozłacaną, Krzyżem Walecznych, Orderem Wschodzącego Słońca 5 klasy (Kyokujitsu-sho). Autor książek: 25 wieków w cieniu góry Fudżi, Piechur a czołgi, publikował również w Przeglądzie Piechoty. Zmarł 8.11.1984, pochowany na cmentarzu w Bestwinie. 


 

 


RODO

W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. (RODO) zaktualizowaliśmy zapisy naszego Regulaminu korzystania ze zbiorów Gminnej Biblioteki Publicznej w zakresie przetwarzania i ochrony danych osobowych.

Pełny tekst Regulaminu do wglądu w Bibliotece Głównej w Bestwinie oraz filiach w Bestwince, Janowicach i Kaniowie.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech