Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Biblioteka w Bestwinie, ul. Szkolna 8, tel. 32 214-14-09, email: gbpbestwina@poczta.onet.pl, czynne: pn-wt.: 07.30-15.00, śr-pt.:11.00- 19.00

 książki, multimedia, czasopisma

A+ A A-
  • Odsłony: 298

Oni walczyli o Polskę

W drodze do Niepodległej...

Konferencja „Oni walczyli o Polskę”

 

Siedem ciekawych wykładów, wspaniale przygotowani prelegenci, 33 plansze ze zdjęciami i tekstem – oto bilans konferencji naukowej pt. „Oni walczyli o Polskę”, odbywającej się 2 października w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bestwinie. Obecny wśród gości senator RP Andrzej Kamiński mówił o tej inicjatywie: Gdy zostałem poproszony o patronat, nie wahałem się ani chwili. Konferencja wpisuje się bardzo dobrze w ogólnokrajowe obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, pamięta o nich w swoich uchwałach Senat i dobrze, że w gminach takich jak Bestwina mieszkańcy również wspominają swoich bohaterów. Podobnie wyraził się wójt naszej gminy Artur Beniowski, także będący honorowym patronem rocznicowego spotkania.

            Z plansz na wystawie spoglądają na odwiedzających bibliotekę ci, którzy przed stu laty o naszą Ojczyznę wielką i małą bili się na wszystkich frontach Europy lub służyli sprawie polskiej w inny sposób: Bracia Majowie, Stanisław Pokładnik, Wincenty Duraj, Franciszek Hamerlak, Józef Ryszka, arcyksiążę Leon Karol Habsburg, Antoni Pająk i kilkaset innych nazwisk. W armiach państw zaborczych, w armii Hallera, w Legionach Polskich, na salonach politycznych czy też w wojsku odrodzonej RP podczas wojny z bolszewikami – wszędzie tam, gdzie postawili swoją stopę, tam w sercu i w myśli była Polska, jak również rodzinne strony – Bestwina, Bestwinka, Janowice i Kaniów. Spoglądamy na tych naszych poprzedników z perspektywy wieku, próbując składać w całość świadectwa materialne. Historia to oprócz dokumentów archiwalnych również kartki pocztowe słane do rodziny a nawet manierka z wydrapanymi bagnetem kolejnymi miejscami pobytu. Rodziny pieczołowicie przechowują różne pamiątki, a dzięki życzliwości wielu osób wykorzystano je w bibliotece.

            Uczestnicy konferencji zostali na wstępie przywitani przez dyrektor GBP Teresę Lewczak. Po przemówieniach senatora i wójta przyszedł czas na wykłady. Jako pierwszy zaprezentował się przewodniczący Rady Gminy Jerzy Stanclik, który w wystąpieniu Organizacje społeczne w Gminie Bestwina w okresie międzywojennym nakreślił szeroką panoramę życia wspólnego na naszych terenach, ze szczególnym uwzględnieniem partii i stronnictw politycznych. Kazimierz Kamiński - przewodniczący Towarzystwa Miłośników Dankowic, wygłosił prelekcję W walce o polskość i wiarę, skupiając się na losach sąsiadów „zza miedzy”. Dzieje Gniazda „Sokoła” w Dziedzicach omówiła dr Edelgarda Foltyn - wiceprzewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Czechowic – Dziedzic i było to wstępem do wykładu Legioniści z Czechowic i Dziedzic na frontach I wojny światowej. Przygotował go Jacek Cwetler - przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Czechowic – Dziedzic. Kustosz Muzeum Regionalnego im. ks. Z. Bubaka w Bestwinie Andrzej Wojtyła podzielił się z publicznością zasobami swojej placówki, przedstawiając pod zbiorczym tytułem Myśląc o wolności wybrane materiały, między innymi fragmenty wspomnień Antoniego Ślósarczyka. Dwa ostatnie wystąpienia to Bracia Majowie z Bestwiny w materiałach źródłowych - listy i artykuły prasowe (Dorota Surowiak - przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej) oraz Wybrane elementy tradycji kultury i ich transformacja we współczesnym obrazie wsi pogranicza. Przykład Bestwiny (dr Grzegorz Boboń - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Bestwinie).

            Kilkugodzinna wyprawa w przeszłość  „odświeżyła” wiadomości historyczne u słuchaczy. Przypomnieli sobie, o co chodziło w „akcie 5 listopada” i w „kryzysie przysięgowym”, dowiedzieli się też, dlaczego żołnierze wywodzący się ze „Strzelca” nie przepadali za tymi z „Sokoła”. Z kolei dla rodzin Wincentego Duraja i Stanisława Pokładnika spotkanie miało wymiar sentymentalny. Poza osobami wymienionymi w tekście już wyżej, na  widowni zasiedli radni powiatu bielskiego Jan Stanclik i Grzegorz Gawęda, przedstawicielka Biblioteki Śląskiej w Katowicach dr Magdalena Madejska, dyrektor Książnicy Beskidzkiej w Bielsku – Białej Bogdan Kocurek, ks. proboszcz Cezary Dulka, panie dyrektor gminnych placówek oświatowych, reprezentanci różnych szkół i stowarzyszeń.

            W przygotowanie całej sesji włączyły się oprócz biblioteki Gminny Ośrodek Kultury w Bestwinie, Muzeum Regionalne im. ks. Z. Bubaka, Towarzystwo Miłośników Ziemi Bestwińskiej, Towarzystwo Przyjaciół Czechowic – Dziedzic i Towarzystwo Miłośników Dankowic. Patronat medialny objęły „Magazyn Gminny” oraz „Mój Powiat”.

 

Wystawa czynna będzie do końca listopada

 Sławomir Lewczak

 

 

 

 

więcej zdjęć >>> TUTAJ

Programy:

Odwiedziny

Odwiedziło nas: Dziś 9 Wczoraj 16 W tym tygodniu 132 W tym miesiącu 358 Wszystkich 205380

Wydarzyło się:

 

Sierpień-


2003-08-02     ks. J. Wieczorkiewicz
W dniu 2.08.2003r. zmarł nagle ks. Jacek Wieczorkiewicz
 
1939-08-27     Okopy
W dniu 27.08.1939 roku mieszkańcy Bestwiny szli do Czechowic kopać okopy
 
1951-08-30     Ks. J. Rogoziński
W dniu 30.08.1951r. zmarł ks. kanonik Józef Rogoziński, proboszcz w Kaniowie

 


 

 


RODO

W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. (RODO) zaktualizowaliśmy zapisy naszego Regulaminu korzystania ze zbiorów Gminnej Biblioteki Publicznej w zakresie przetwarzania i ochrony danych osobowych.

Pełny tekst Regulaminu do wglądu w Bibliotece Głównej w Bestwinie oraz filiach w Bestwince, Janowicach i Kaniowie.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech