Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Biblioteka w Bestwinie, ul. Szkolna 8, tel. 32 214-14-09, email: gbpbestwina@poczta.onet.pl, czynne: pn-wt.: 07.30-15.00, śr-pt.:11.00- 19.00

 książki, multimedia, czasopisma

A+ A A-
  • Odsłony: 36

Lisek Chytrusek

Na początek teatralnego maratonu dla dzieci przedstawienie "Lisek Chytrusek" w wykonaniu aktorów Teatru Pracownia KWADRYGA.

Przy licznie zgromadzonej publiczności - ponad 200 osób i przy żywiołowym udziale dzieci, Lisek poniósł zasłużoną karę i zło zostało pokonane.

więcej zdjęć w GALERII

  • Odsłony: 57

V Gra Wiejska

Już zaczynamy!

 

Szczegóły, regulamin i zadania TUTAJ

 

 

 

  • Odsłony: 81

Piłkarz skazany na książki

 

Spotkanie ze Zbigniewem Masternakiem – promocja książki „Ciągle na spalonym”

Po roku powrócił do Bestwiny najlepszy futbolista wśród literatów! Zbigniewa Masternaka pamiętają z pewnością kibice meczu reprezentacja pisarzy polskich – samorządowcy gminy Bestwina. Autor znakomitego, autobiograficznego cyklu „Księstwo” wydał tym razem pozycję poświęconą swojej największej pasji – oczywiście piłce nożnej. W dniu 25 maja w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyła się premiera reportażu „Ciągle na spalonym” w którym to Masternak opisuje swoje boiskowe perypetie.
Na Ligę Mistrzów szans nie miał – podczas gdy inni intensywnie trenowali już od dziecka – on pomagał w pracach polowych i leczył trapiące go kontuzje. Zdołał jednak pograć w Koronie Kielce i następnie święcić triumfy w futbolu amatorskim czy też… błotnym. Jak wyznał: „Dziś 11-12 lat to już zdecydowanie za późno na pierwsze treningi, Odstajemy od Zachodu, bo tam do klubów przychodzą już kilkulatki. Pomału się to jednak zmienia, mój syn Wiktor szkolił się w akademiach FC Barcelony czy Legii Warszawa. Także w gminie Bestwina do piłki garną się coraz młodsze dzieci, czego wyrazem są sukcesy i liczne turnieje żaków bądź młodzików.
Z kolegami – pisarzami Zbigniew Masternak zwiedził niemal całą Polskę i Europę. Toczył boje z kadrą aktorów, polityków, radców prawnych oraz księży. Wszędzie gdzie się pojawiał, starał się promować polską kulturę i literaturę co jak widać działało, gdyż książki gościa naszej biblioteki przetłumaczono na języki niemiecki, serbski, bułgarski, macedoński, białoruski, ukraiński, rosyjski, wietnamski i mongolski. Najnowsza publikacja, „Ciągle na spalonym” powstała na kanwie piłkarskich doświadczeń z pomocą małżonki Renaty – autorki fotografii.
W książce znalazło się ponadto wspomnienie z Bestwiny: „Ciekawą imprezę przygotowała pani Teresa Lewczak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Bestwinie. W ramach Tygodnia Bibliotek zmierzyliśmy się z Reprezentacją Gminy Bestwina i dostaliśmy lanie 8:5. Możemy się tłumaczyć, że zagraliśmy rezerwowym składem, ale wójt Artur Beniowski i spółka byli zdecydowanie lepsi. Mimo tego, że omal nie spóźniliśmy się na mecz transportowani przez Krzysztofa Grykę który jak zwykle pomylił trasę i zacząłem grać bez rozgrzewki, to wypadłem całkiem przyzwoicie. Zdobyłem trzy ładne bramki (ponadto raz trafiłem w słupek i raz w poprzeczkę, czym znacząco podreperowałem sobie bilans w drużynie pisarzy. 50 meczów – 53 gole, czyli im jestem starszy, tym skuteczniejszy”.

 

tekst i foto: S .Lewczak

  • Odsłony: 73

Ciągle na spalonym

25 maja o godz.16:30 serdecznie zapraszamy na spotkanie  ze Zbigniewem Masternakiem

- polskim prozaikiem, autorem scenariuszy filmowych, reportażystą
i Kapitanem Reprezentacji Polskich Pisarzy w piłce nożnej.

Spotkanie będzie poświęcone ulubionej dyscyplinie Autora - piłce nożnej i piłce nożnej w błocie.

Przypominamy, że w ubiegłym roku Reprezentacja Pisarzy została pokonana przez Reprezentację Samorządowców Gminy Bestwina. Być może, będzie kiedyś rewanż?

Wstęp wolny!

 

 

 

 

Programy:

Odwiedziny

Odwiedziło nas: Dziś 23 Wczoraj 77 W tym tygodniu 316 W tym miesiącu 1752 Wszystkich 187239

Wydarzyło się:

 

Lipiec-

   

Powrót dzwonu

W dniu 5 lipca 2010r. powrócił do swej Ojczyzny dzwon z 1504 roku zarekwirowany przez hitlerowców w 1941 roku. Dzwon odnalazł swe dawne miejsce na wieży bestwińskiego kościoła. 

 


RODO

W związku z wejściem w życie 25 maja 2018 r. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. (RODO) zaktualizowaliśmy zapisy naszego Regulaminu korzystania ze zbiorów Gminnej Biblioteki Publicznej w zakresie przetwarzania i ochrony danych osobowych.

Pełny tekst Regulaminu do wglądu w Bibliotece Głównej w Bestwinie oraz filiach w Bestwince, Janowicach i Kaniowie.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech